Слухати Радіо

23:00

Слово на кожен день

В ефірі

Літургія годин (Бревіарій)

Завдання та призначення влади. "Це шляхетне покликання та служіння", - Папа Франциск

"Ми живемо в суспільстві де діє політична структура, що відображає організацію публічного простору. Тому, слухати владу - це задум Божий". Про публічний простір і владу у світлі четвертої заповіді розповідає ректор Вищої Духовної Семінарії Пресвятого Серця Ісуса, що у Ворзелі, отець Руслан Михалків. Серія катехиз присвячених моральному життю християнина. 
Катехизм Церкви через призму 10-ти заповідей демонструє взірець життя християнина. Сьогодні, ми говоримо через призму Четвертої Заповіді: "Шануй батька та матір твоїх, щоб тобі було добре на Землі" про владу та публічний простір. Тут мова не тільки про батьків, а також про наше повсякденне життя та ставлення до влади. У Старому Завіті читаємо, що Бог творить Адама та Єву в спільноті де розпреділені ролі, як і сьогодні, кожен із нас має свої функції в суспільстві.

Апостол Павло пише, що: "Кожна влада від Бога". Це можна трактувати, що кожен, хто отримав владу є від Бога, але це не завжди так. Ми живемо в суспільстві де діє політична структура, що відображає організацію публічного простору. Тому, слухати владу - це задум Божий. Адам та Єва могли реалізовувати все, що заманеться, але через спокусу диявола вони втратили ці блага. 

Влада є задумом Божим нам на благо. Але вона може бути використана, як на добро так і на зло, на жаль. Інколи ми ставимося до цієї дійсності упередженно та вважаємо владу злом.  Але Папа Франциск стверджує, що влада - це шляхетне покликання. Також, в Євангелії ми бачимо, що влада була інструментом спокуси Христа де лукавий хотів посилити бажання Ісуса для відвернення від Бога.

Десакралізація влади - одне з досягнень християнства. В Єгипті фараон, а в Римській Імперії імператор обожествлялися, але християни не визнавали нікого з богів, окрім Єдиного Бога - Творця неба та землі. З іншої сторони, влада не відкидалася, про що свідчать заклики Апостола Павла: "Всяка влада від Бога", або "Раби - коріться своїм панам".

З приходом християнства влада почала сприйматися, як служіння та призначення. Отже, влада є шляхетним покликанням та служінням. А щоб вона плідно виконувала свої завдання то має бути легітимною та діяти в межах закону.

Влада має реалізовуватися в межах прописаних конкретних завдань. Вона не може бути догоджанням самому собі. Хоча... ми на реальних прикладах бачимо наскільки це велика спокуса та, як легко перейти від чесного виконання функцій до корупції. В Євангелії від Матвія читаємо: "Якщо хтось із вас хоче бути великим нехай всім стане, як слуга". Цей принцип дійсний до сьогодні бо стосується нашої природи.

Завдання влади - організувати суспільство навколо таких ціностей, як: добробут,  культура, безпека, краса, екологія тощо. Адже вона здатна організувати життя суспільства.

Влада має полегшити користування свободою та відповідальним життям суспільства. Одне із завдань - пам'ятати та підтримувати потребуючих. Це виходить із нашого подвійного покликання: відбудова себе згідно цінностей та розвиток соціальних відносин один між одним. 

Ректор Вищої Духовної Семінарії Пресвятого Серця Ісуса, що у Ворзелі, отець Руслан Михалків.

Слухати інші програми
Святий апостол Павло - гонитель християн і найвизначніший апостол

Святий апостол Павло - гонитель християн і найвизначніший апостол

Цікавитеся поглибленим вивченням історії Церкви? Тоді ця катехиза саме для Вас. Її автор, о. Олег Жарук, ректор Інституту богословських наук, продовжує розповідати про події, які відбувалися в апостольські часи, тобто в перші десятиліття після заснування Церкви.
2025-02-05 00:00:00
"Його краса неможлива для опису, Його присутність...", - свята Тереза про об'явлення і духовний шлюб з Ісусом

"Його краса неможлива для опису, Його присутність...", - свята Тереза про об'явлення і духовний шлюб з Ісусом

Катехиза отця Віталія Козака про христологію святої Терези з Авіли. Тема науки: Христос - центр містичного досвіду святої Терези від Ісуса.
2025-02-05 00:00:00
Чому мені постійно не щастить і що з цим робити? – катехеза о. Олексія Самсонова

Чому мені постійно не щастить і що з цим робити? – катехеза о. Олексія Самсонова

Життя людини неможливо уявити абсолютно комфортним і безтурботним. Кожен із нас має досвід труднощів і страждань. Отець Олексій Самсонов, спираючись на євангельську історію про зцілення сліпонародженого чоловіка, розмірковує над сенсом наших випробувань та їхньою глибинною причиною. Чому ми стикаємося з болем і труднощами? Як їх приймати і знаходити в них вищий зміст? Відповіді на ці питання допомагають нам глибше усвідомити власний життєвий шлях і віднайти внутрішню силу для подолання труднощів.
2025-02-05 00:00:00
За що фарисеї та книжники зненавиділи Ісуса Христа? - катехиза отця Міхала Бранкевича

За що фарисеї та книжники зненавиділи Ісуса Христа? - катехиза отця Міхала Бранкевича

Отець Міхал Бранкевич говорить про відносини Ісуса Христа та Ізраїля: що спричинило жертвування Спасителя на хресті.
2025-02-05 00:00:00
Цього ви не знали про свято Стрітення Господнього

Цього ви не знали про свято Стрітення Господнього

Отець Валентин Матушевський коментує Євангеліє від Луки 2:22-40. Дізнаємось про свято Стрітення Господнього, страждання та любов Господа.
2025-02-05 00:00:00
Як ви слухаєте Радіо Марія?

Як ви слухаєте Радіо Марія?