Слухати Радіо

23:00

Слово на кожен день

В ефірі

Літургія годин (Бревіарій)

Значення слів та форми Літургії.

Цикл катехиз "Літургійна духовність". Про значення сакраментальної форми літургії та слів що виражають її зміст розповідає монах-пасіоніст, отець Віталій Слободян."Літургія це не тільки читання Слова та проповідь. Тут є і сакраментальні форми та супровідні слова, які належать до форм навчання".
Ми постійно знаходимося в анабатичному стані Літургії, яку розглядаємо в деталях. Це все разом творить видиму сторону зворотного зв'язку людини до Бога. Тут особа виражаючи повагу включає у зверненні до Творця думки, тіло, все своє єство.


У вираження себе Богу ми включаємо зовнішні елементи, певні знаки та символи.


У попередніх програмах ми дізналися, що собою являє мова літургії. Коли ми починаємо розмовляти то вже чіткіше виражається мета до якої йдемо, а через мову ми виражаємо своє нутро. Також ми говорили про форми літургії. Минулого разу ми говорили про сповіщення Слова під час Літургії. Однією із форм сповіщення Слова є ПРОМОВА.


Промова під час літургії має пояснити таїнство, яке відбувається. Святий Юстин пише, що потрібно промовити перед причастям щоб увійти в зміст Божого Слова. Гомілія - прояснення Слова, яке є духовною бесідою має ввести нас в розуміння таїнства учасниками якого ми є.



Тематичні проповіді - мають на меті місійну діяльність поза літургією. Раніше проповідь була після літургії перед наступною коли після служби Божої священник проголошував проповідь.


Другий Ватиканський собор закликає нам повернутися до Гомілії, до тих промов, які будуть вводити нас в розуміння Літургійної відправи. Зауважу, що проповідь - це частина Літургії, особливо в неділі та свята вона є обовязковою. В усі інші дні проповідь є рекомендована.


Хто може проголошувати містагогійну проповідь? В 6 столітті проповідь почали проголошувати пресвітери. Від середньовіччя до 1917 мирянам було заборонено проповідувати. Вже потім усі канони зібрали в єдиний кодекс - це той закон канонів, яким керується Католицька Церква.


Літургія це не тільки читання Слова та проповідь. Тут є і сакраментальні форми та супровідні слова, які належать до форм навчання. Супровідні слова - це заклики священників та відповіді вірян "Господь з вами", "Мир вам", "Нехай пребуде з вами...", Нехай Господь прийме жертву з рук твоїх" тощо. Це ті слова, які мають виразити зміст літургії та прояснити містагогійні завдання. Ці слова вимагають від того хто приймає участь у Богослужінні стислої відповіді. Тобто, священник словами говорить про сакраментальну тайну, а ми конкретно відповідаючи стаючи учасниками. Тобто тут відбувається містагогійна дія.


Сакраментальні формули не тільки показують розуміння певної дійсності, але є необхідними, щоб це таїнство відбулося. Наприклад при таїнстві хрещення: Я тебе хрещу в Імя Отця, сина і Св Духа. Перший сакраментальний жест - це занурення у воду чи поливання водою. Тут це слово є здійсненням таїнства. Тобто сакраментальна формула чинить дійсність таїнства.



Святий апостол Павло - гонитель християн і найвизначніший апостол

Святий апостол Павло - гонитель християн і найвизначніший апостол

Цікавитеся поглибленим вивченням історії Церкви? Тоді ця катехиза саме для Вас. Її автор, о. Олег Жарук, ректор Інституту богословських наук, продовжує розповідати про події, які відбувалися в апостольські часи, тобто в перші десятиліття після заснування Церкви.
2025-02-05 00:00:00
"Його краса неможлива для опису, Його присутність...", - свята Тереза про об'явлення і духовний шлюб з Ісусом

"Його краса неможлива для опису, Його присутність...", - свята Тереза про об'явлення і духовний шлюб з Ісусом

Катехиза отця Віталія Козака про христологію святої Терези з Авіли. Тема науки: Христос - центр містичного досвіду святої Терези від Ісуса.
2025-02-05 00:00:00
Чому мені постійно не щастить і що з цим робити? – катехеза о. Олексія Самсонова

Чому мені постійно не щастить і що з цим робити? – катехеза о. Олексія Самсонова

Життя людини неможливо уявити абсолютно комфортним і безтурботним. Кожен із нас має досвід труднощів і страждань. Отець Олексій Самсонов, спираючись на євангельську історію про зцілення сліпонародженого чоловіка, розмірковує над сенсом наших випробувань та їхньою глибинною причиною. Чому ми стикаємося з болем і труднощами? Як їх приймати і знаходити в них вищий зміст? Відповіді на ці питання допомагають нам глибше усвідомити власний життєвий шлях і віднайти внутрішню силу для подолання труднощів.
2025-02-05 00:00:00
За що фарисеї та книжники зненавиділи Ісуса Христа? - катехиза отця Міхала Бранкевича

За що фарисеї та книжники зненавиділи Ісуса Христа? - катехиза отця Міхала Бранкевича

Отець Міхал Бранкевич говорить про відносини Ісуса Христа та Ізраїля: що спричинило жертвування Спасителя на хресті.
2025-02-05 00:00:00
Цього ви не знали про свято Стрітення Господнього

Цього ви не знали про свято Стрітення Господнього

Отець Валентин Матушевський коментує Євангеліє від Луки 2:22-40. Дізнаємось про свято Стрітення Господнього, страждання та любов Господа.
2025-02-05 00:00:00
Як ви слухаєте Радіо Марія?

Як ви слухаєте Радіо Марія?